Strokovni svet
Spoznajte strokovni svet Foruma za evropski Balkan.
ZEF MAZI
Albanski diplomat
Več
Zef Mazi (rojen 27. januarja 1956) je albanski diplomat, veleposlanik, ki je bil v letih 2020–2022 glavni pogajalec Albanije z Evropsko unijo.Veleposlanik Mazi je bil od leta 2007 do 2011 veleposlanik Republike Albanije v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske ter v Republiki Irski. Pred tem je bil veleposlanik in stalni predstavnik Albanije pri Uradu OZN na Dunaju, Mednarodne agencije za atomsko energijo, OVSE, UNIDO, CTBTO in drugih mednarodnih organizacij na Dunaju od 1992–1997 oziroma 2002–2007. Leta 2007 je bil imenovan za direktorja oddelka ZN na MZZ. Deloval je v sekretariatu OVSE in sekretariatu IAEA (1998–2002) ter bil vodja misije na veleposlaništvu Republike Albanije v Avstriji in v Švicarski konfederaciji (1991– 1992). Mazi je bil leta 2013 predsedujoči forumu OVSE za varnostno sodelovanje.
IGOR RADOJIČIĆ
bosansko-srbski politik
več
Igor Radojičić ( rojen 13. septembra 1966) je bosansko-srbski politik, ki je bil med letoma 2016 in 2020 župan Banja Luke. Bil je tudi 5. predsednik Narodne skupščine Republike Srbske. Poleg tega je bil po smrti predsednika Milana Jelića od 1. oktobra 2007 do 28. decembra 2007 vršilec dolžnosti predsednika Republike Srbske. Radojičić je rojen v Banja Luki in je mag. diplomirani inženir elektrotehnike.
ZLATKO VUJOVIĆ
generalni sekretar enemo
več
Zlatko Vujović (rojen leta 1975) je trenutno generalni sekretar ENEMO in izvršni direktor Centra za spremljanje in raziskovanje CeMI. Diplomiral je na pravni fakulteti v Podgorici in magistriral iz političnih znanosti na Univerzi v Črni gori. Ima doktorat znanosti iz primerjalne politologije na Fakulteti za politične vede v Zagrebu. Je docent na Fakulteti za politične vede Univerze v Črni gori, kjer pokriva naslednje predmete: volilni sistemi, javne politike, javno mnenje in javne teorije.
Zoran Zaev
makedonski politik in ekonomist
več
Zoran Zaev (makedonsko Зоран Заев) je makedonski ekonomist in politik ter dvakratni predsednik vlade Severne Makedonije. Prvič je funkcijo opravljal od 31. maja 2017 do 3. januarja 2020, drugič pa od 30. avgusta 2020 do 16. januarja 2022.
Z Grčijo je podpisal Prespanski sporazum, s katerim je rešil dolgoletni spor glede imena države, ki je pripeljal do pristopnega protokola Severne Makedonije k Natu. Zaev je eden od pobudnikov Mini schengenske cone, gospodarske cone držav Zahodnega Balkana, ki naj bi zagotavljala “štiri svoboščine”.
prof. dr Duško Lopandić
srbski diplomat
več
Dr Duško Lopandić je diplomiral na Pravni fakulteti v Beogradu. Magistrirao je iz področja evropskega prava ter mednarodnih trgovinskih odnosov in zasebnega prava, nato pa doktoriral (1984) na Univerzi Paris I (Pantheon-Sorbonne) iz področja evropskega prava. Njegov doktorat je objavljen v Franciji ob finančni podpori Evropske komisije. Je redni profesor na Fakulteti za ekonomijo in pravosodje (Novi Sad). Dr. D. Lopandić je objavil približno trideset knjig in več kot sto strokovnih in znanstvenih del s področja Evropske unije, regionalnega sodelovanja, mednarodnih odnosov in zgodovine diplomacije..
Zoran Đorđević
srbski politik
več
Đorđević je generalni direktor Pošte Srbije in bodoči veleposlanik Srbije v Sloveniji. Đorđević je bil dva mandata minister v srbski vladi – najprej minister za obrambo, nato pa minister za delo. Zoran Đorđević je pred vstopom v uradne politične vode pridobival strokovne izkušnje na vodstvenih položajih na področju finančnega in izvršnega upravljanja v priznanih domačih in mednarodnih podjetjih. Je član Mense Srbije.
Naše poslanstvo
Forum za evropski Balkan (FEB) posveča velik del svoje aktivnosti problematiki širitvene politike EU in problemov, s katerimi se bodo EU in države Balkana soočale v prihodnje. FEB vzpodbuja analize, ocene o posameznih aspektih širitvenega procesa, izmenjavo stališč, še posebej pa bo skušal
identificirati področja/dogajanja/probleme, ki vplivajo na oblikovanje stališč držav članic EU glede nadaljnje širitve EU. Hkrati pa bo FEB skušal s sogovorniki iz držav aspirantk za članstvo v EU opredeliti
bistvene elemente, ki zavirajo procese političnih in institucionalnih reform v teh državah.
Vzpodbujanje evropske perspektive držav Balkana je predvsem v funkciji zagotavljanja miru, stabilnosti in razvoja celotne regije, zato je izredno pomembno ustvarjanje konsenza med državami članicami EU glede širitve, prav tako pa tudi v državah aspirantkah za članstvo in prav to slednje namerava FEB spodbujati v okviru svojih aktivnosti in prispevati svoj del k podpori širitvi EU na Balkan.
Naslov
Cesta v Kleče 12,
1000 Ljubljana
info@feb.si
info@europeanbalkan.org