O razmerah v Republiki Srbski bodo razpravljali poslanci v Srbiji, obrambni minister BiH odkrito o bojazni pred razbijanjem države. (podnaslov)
Po obsodbi predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika na leto dni zapora in šest let prepovedi političnega delovanja ter posledični zaostritvi razmer v Bosni in Hercegovini je več odprtih vprašanj kot odgovorov. Kako se bo v odnosu do Bosne in Hercegovine postavil ameriški predsednik Donald Trump? Bomo priča za regijo nevarnemu spreminjanju meja države? Bodo Srbi ostali v skupnih institucijah ali bodo na Dodikov ukaz izstopili? Kaj zaostrovanje krize pomeni za gospodarstvo? Kaj bo z evropsko prihodnostjo Bosne in Hercegovine in kako v novi vakuum že vstopa Rusija s svojimi zavezniki? (uvod)
»Entiteta Republika Srbska bo pozorno spremljala nagovor ameriškega predsednika Donalda Trumpa v kongresu, saj pomeni prelomnico tako v ameriški kot svetovni politiki. Njegova politika močne države, zaščite nacionalnih interesov, spoštovanja in suverenosti po vsem svetu kaže, da prihaja čas resnice in pravičnejše mednarodne ureditve,« je v svoji objavi na družbenem omrežju X zapisal predsednik Republike Srbske Milorad Dodik.
V nadaljevanju je zapisal, da je »Trump voditelj, ki je dokazal, da se ne klanja vsiljenim modelom globalističnih elit in se bori za Ameriko, pa tudi za svet, v katerem narodi sami odločajo o svoji usodi. Njegovo sporočilo o odgovornem upravljanju in krepitvi nacionalnih držav odmeva med tistimi, ki so leta trpeli zaradi političnega inženiringa močnih svetovnih centrov.«
Dodik, ki ga je Sodišče Bosne in Hercegovine zaradi nespoštovanja odločitev visokega predstavnika prejšnji teden obsodilo na eno leto zapora in šest let prepovedi političnega delovanja, je zaradi ameriških sankcij že v resnih finančnih težavah, zato njegov poskus intenzivnega zbliževanja z novim ameriškim predsednikom sploh ni presenetljiv.
»Močna Amerika, ki jo vodi voditelj, ki stoji za svojo besedo in nacionalnim dostojanstvom, prinaša upanje vsem, ki verjamejo v svobodo in spoštovanje mednarodnega prava. Republika Srbska ostaja zavezana svojim načelom in vrednotam, ki temeljijo na svobodi, pravici narodov do odločanja in ohranjanju identitete,« je svoj zapis, namenjen Trumpu, zaključil Dodik, ki je Trumpovo zmago na ameriških volitvah proslavil pokrit z rdečo kapo z napisom »Make America Great Again«.
Iskrice med Sarajevom in Banjaluko
Medtem ko Dodik obupano skuša na svojo stran pridobiti vladarja največje velesile, je doma še dodatno poglobil prepad med seboj in domačimi političnimi voditelji. Obrambni minister BiH Zukan Helez je namreč v ponedeljel zavrnil soglasje za prelet in pristanek vojaškega letala iz Madžarske na ozemlju BiH. »Zaprosili so nas za soglasje za pristanek vojaškega letala na letališču v Sarajevu in nato še na letališču v Banjaluki. Zakaj točno je vojaško letalo moralo pristati na letališču v Banjaluki, ostaja nejasno, je pa v kontekstu prihoda 70 pripadnikov posebne protiteroristične enote madžarskega notranjega ministrstva v podporo Ministrstvu za notranje zadeve RS v tem trenutku vsekakor simptomatično,« je na družbenem omrežju facebook zapisal minister Helez.
Kot je znano, zagovornik ruskega predsednika Vladimirja Putina, madžarski premier Viktor Orbán, podpira Dodika, kar pa zlasti v drugi entiteti, Federaciji BiH, razumejo kot »spodkopavanje ustavnega reda« BiH. »Globoko sem prepričan, da je bil namen prihoda vojaškega letala iz Madžarske nekakšna podpora Miloradu Dodiku in kliki, zbrani okoli njega, pri uničevanju BiH,« je zapisal Helez. Dodika, ki rad pove, da BiH ni država, RS pa da je, je Helez pri tem spodbodel z vprašanjem, zakaj ni dovolil vojaškemu letalu pristati v Banjaluki.
Budimpešta ne želi biti več le opazovalec regije
Namestnik ministra za zunanje zadeve in trgovino Madžarske Levente Magyar se je mudil v Banjaluki v znamenje podpore Dodiku, proti kateremu po njegovem mnenju »vodijo politično gonjo«, in v znamenje podpore vsem državljanom Republike Srbske, je poročal spletni portal Klix. Zahod po njegovi oceni BiH obravnava kot svojo provinco, kjer lahko počne, kar hoče, brez ustreznega poznavanja zgodovinskega ozadja. Dejal je, da »to, kar Zahod počne s Srbi v BiH, ni prav, ker ne more obravnavati te države niti Republike Srbske in Dodika kot sovražnikov«.
Ponudil je pomoč Budimpešte pri dialogu med narodi BiH in pri iskanju rešitev, saj so kot bližnji sosedje za to primernejši od tistih, ki so daleč stran, imajo pa željo vpletati se v zadeve na Balkanu. »Karkoli se vam zgodi, bomo tudi mi to občutili. Minil je čas, ko je bila Madžarska zgolj opazovalka dogajanja na Balkanu. Odločili smo se za politiko razumevanja in proti nameram Zahoda,« je pribil Magyar.
Zaradi teh besed je član predsedstva BiH Željko Komšić na zagovor pozval veleposlanika Madžarske v Sarajevu.
Nestabilno okolje privlači le špekulante
Medtem ko Dodik prepričuje Srbe, naj v skladu s prejšnji teden sprejetim zakonom v Republiki Srbski izstopijo iz skupnih državnih institucij ali pa se sprijaznijo, da bodo razglašeni za narodne izdajalce, je Dodikov sin Igor izjavil, da je med pogovori s predstavniki ameriške administracije naletel na vprašanje: »Kaj bi bilo z muslimani, če bi Trump predlagal združitev srbskih in hrvaških ozemelj s Srbijo in Hrvaško?« Ni dokaza, da je ta pogovor res bil, uradno stališče ameriškega State Departmenta pa je, da nasprotujejo spornim spremembam zakonov na območju entitete, ki ogrožajo stabilnost celotne BiH. O dogajanju v BiH bodo na tridnevni izredni seji razpravljali tudi poslanci parlamenta v Beogradu.
Politična nestabilnost je stalnica v BiH, zadnje obdobje stabilnosti pomnijo le starejši prebivalci BiH, ki se še spomnijo socialistične Jugoslavije, in seveda nestabilnost slabo vpliva na gospodarstvo. »Večino investitorjev, ki bi lahko prišli sem, smo z nestabilnostjo že zdavnaj odvrnili. Tisti, ki so ostali, so se navadili na situacijo, kakršna je, in mislim, da se pri njih nič ne bo spremenilo,« je za Forbes BiH dejal ekonomist Igor Gavran. V nestabilno okolje najboljših vlagateljev ne bo, bodo pa špekulanti zaradi izkoriščanja naravnih virov poskušali izkoristiti situacijo.